Proleženiny (dekubity)
Jak je již popsáno v kapitole o polohování nemocného, prevencí vzniku dekubitů je především pravidelné změny polohy ležícího nemocného, ale jsou zde důležité také - dobrá hygienická péče, kvalitní výživa, používání antidekubitních pomůcek (pomůcek pro prevenci vzniku proleženin). Je-li Váš nepohyblivý blízký náchylný k tvorbě těchto defeků, je dobré k prevenci připojit také speciálními přípravky pro ošetřování kůže, které se aplikují na nejčastěji postižená místa (tzv. predilekční místa).
Nejčastější místa vzniku proleženin v poloze na zádech:
Nejčastější místa vzniku proleženin v poloze na boku:
Zkušenost s dekubity...
Dle mých zkušeností, nejčastěji se tvoří dekubity na kostrči a hýždích. Je to nejvíce zatížená oblast v poloze na zádech a tato poloha je většinou u nemocných také nejoblíbenější. Kůže hýždí bývá také zatežovaná působením potu, moče a stolice, tudíž je velmi náchylná k proležení. Vznikne li v této oblasti dekubit, je potřeba k jeho zhojení pořídit alespoň antidekubitní kruh, na kterém neocný sedí i leží, aby daná oblast byla stále volným středem kruhu nadlehčovaná. Jak je popsáno níže (v antidekubitních pomůckách), můžete tento kruh pořídit levně a snadno, bez návštěvy zdravotnických potřeb. Výborná je i antidekubitní matrace. Další velmi časté oblasti pro tvorbu dekubitů jsou oba boky (oblast kyčlí) a paty - které se často zapomínají kontrolovat. Proto dbejte:
- aby oblast pánve byla na co nejměkčí podložce, aby pod ní nebylo pokrčené ložní prádlo, spadlé předměty, drobečky z jídla
- udržujte hýždě a celou pánevní oblast co nevíce v čistotě a v suchu, vyměňujte pravidelně pleny, popř. ponechte nemocného (pokud zrovna nemá akutní průjmy) alespoň hodinu na jednorázové podložce bez pleny, aby poškozená kůže "větrala", bude se lépe hojit
- aby paty v poloze na zádech byly vždy nad matrací, nadlehčované velkým polštářem sahajícím až pod kolena, viz. obrázek v kapitole o polohování
Přípravky na dekubity
Přípravků pro ošetření kůže je pravděpodobně celá řada a jsou k sehnání v lékárně. U nás je nejčastěji používáný Menalind z firmy Hartmann, aniž bych chtěla dělat této firmě reklamu, obecně s ní ošetřovatelé v nemocnicích i doma mají dobré zkušenosti. Tyto přípravky nejsou levné, ale balení je poměrně velké a i při denním používání Vám vystačí na dlouhou dobu. V lékárně Vám budou nabízet mnoho přípravků z této řady (mýdla, oleje, ochranné krémy, tělové mléka, přísady do koupele...) a pokud chcete ušetřit peníze, já osobně doporučuji jen ochranný krém a čistící pěnu. Čistící pěna je výborná při výměně plenkových kalhotek, příjemně voní, kůži zároveň ošetří a dobře odstraňuje z pokožky i zaschlou stolici. Vodou a mýdlem se čistí obtížně, kůže se třením žíňky podráždí a je náchylnější k tvorbě defektů. Krémem se ošetřují začervenalá, podrážděná místa a to většinou při polohování. Je nutné pravidelně, nejlépe v průběhu hygieny, výměny plen a polohování kontrolovat stav kůže, zarudlá místa ihned ošetřit. Samosebou, je-li potřeba - nejprve omýt a poté ošetřit! Vždy je nutné zvláčnění pokožky, aby nebyla suchá. Vhodné masti, kromě výše zmíněné řady, jsou také Dermazulen nebo Infadolan. Nikdy na postižená místa nepoužívejte dráždivé masti, které vyvolávají překrvení pokožky jako např. kafr, mentol, Ichthamol, "tygří mast", různé masážní krémy s kafrem, mentolem, apod. Postižené místo se nikdy nemasíruje, jen jemně pokožku potřete mastí. Postiženou oblast vždy odlehčete, tedy uložte nemocného tak, aby nedocházelo k dalšímu tlaku na dané místo.
Závažnější postižení kůže, (jako jsou puchýře, hluboká oděrka, namodralé zabarvení, nebo zatvrdnutí místa, nebo dokonce otevřená, zapáchající chronická rána) již vyžadují odborné ošetřování a je na místě informovat o tomto defektu praktického lékaře nemocného, který zhodnotí stav defektu a zajistí další ošetřování dekubitu. Nejčastěji pak dochází do domácího prostředí zdr. sestra, která Vás poučí o tom jak dále pečovat o defekt.
U lehkých, povrchových proleženin, či ošetření jiných defektů na kůži je často první volbou Betadine:
Výživa nemocných s dekubity
U nemocných extrémě náchylných k tvorbě dekubitů, či u těch, kteří již mají chronické, špatně se hojící dekubity, dbejte na stravu, aby byla bohatá na bílkoviny, vitamíny a minerální látky, nezapomínejte na zvýšený příjem tekutin při horečkách a také u velkých hnisajících defektů, kde dochází ke ztrátám tekutim. Po domluvě s lékařem, je v těchto případech velmi přínosné doplnit stravu nemocného o tekuté tzv. výživové dopňky- Nutridrink Protein, Cubitan. Jsou to nápoje různých příchutí, které obsahují mnoho bílkovin, vitamínů a minerálů a najdete je v lékárnách. Velmi významě přispívají k prevenci a hojení proleženin.
Antidekubitní pomůcky
V předcházení dekubitům také významě pomáhají tzv. antidekubitní pomůcky. Můžou to být obyčejné polštáře, "kuličkové polštáře", sedáky, molitanové kolečka, až po speciální podložky, nafukovací matrace, antidekubitní boty. Všechny jsou velmi nápomocné a ty specální najdete ve zdravotnických potřebách. Některé z těchto výborných pomůcek můžete nahradit levnější variantou. Např. nemusíte kupovat speciální antidekubitní kolo pod nemocného cca za 300,- a můžete použít obyčejný nafukovací gumový kruh na plavání po svých dětech, či jej koupit v hračkářství za cca 50,-. Jen je potřeba, před jeho použitím, jej obalit do povlaku na polštář či do prostěradla, aby se zamezilo přímého styku gumy (plastu) s kůží. Záměrně zmiňuji tento výborný antidekubitní kruh, protože se používá velmi často.
Antidekubitní polštářky, polohovací "hadi" a kolečko pro odlehčení paty nemocného:
Antidekubitní vzduchová matrace s vlastním kompresorem, se střídavým přefukováním komor, pro dlouhodobě ležící nemocné, může být plně nebo částečně hrazená pojišťovnou, dá se také zapujčit v půjčovnách, (movití si ji samozřejmě mohou koupit). Rozprostře se na klasickou matraci a je překryta ložním povlečením, pro zamezení styku pokožky nemocného s gumou. Pořizuje se především u nemocným s vysokým rizikem vzniku proleženin: