Inkontinence

inkontinence = pomočování je to vůlí neovladatelný únik moči na nesprávném místě a v nesprávném čase. Často bývá dočasná a téměř vždy vyplývá z aktuálního zdravotního stavu. Moč vytéká pozvolna celou dobu, či s přestávkami.

K nekontrolovanému úniku moči může dojít např. pokud svěrače nemají dostatečnou uzavírací sílu (např. při poklesu pánevního dna), když se moč. měchýř stahuje přiliš silně nebo naopak vůbec, anebo při porušení přenosu nervových impulsů mezi močovým měchýřem, míchou a mozkem.
Příčinou mohou být např.:

 • infekce močových cest
 • oslabení svalstva pánevního dna
 • zvětšením prostaty
 • onemocnění mozku, nervové soustavy (Parkinson, Alzheimer, mozková příhoda, nádorová onemocnění..)
 • poruchy látkové výměny (např. cukrovka)
 • úrazy spojenými s poraněním míchy, ochrnnutí
 • účinky léků, alkoholu, kofeinu apod.

 

 

Vaše první kroky při pomočování častém úniku stolice by měly vést k lékaři, který předepíše vhodné absorbční pomůcky - pleny, vložky, popř. vypíše žádost o pojízdný klozet (jinými názvy - křeslo pro vyprazdňování, kalička, gramofón), které se přistaví k posteli nemocného. Nemocný může tak uplatnit nárok na předpis ze zdr. pojištění, ovšem je nutno počítat s tím, že u těžších inkontinencí často předepsané množtví pomůcek nevystačí. Mnoho balení plen si butede muset zakoupit sami.

Nebudu zde rozepisovat dlouze druhy inkontinence její stupně apod. zde je jeden odkaz, který obšírně vysvětluje problematiku:

/http://www.inkontinence-info.cz/

 

Zaměřím se zde na laické zvládnutí problému, se kterým se téměř každý znás jednou setká, ať už u sebe či ve svém okolí.

Inkontinence je velmi často, především v pokročilém věku způsobena ochablými svaly pánevního dna. V mnoha specializovaných odkazech a centrech se píše, že mohou pomoci tzv. Kegelovy cviky. Ovšem je velmi těžké tyto jednoduché a velmi účinné cviky najít. Místo toho se propagují samosebou pleny, léky, zázračné pomůcky, které jsou drahé a velmi málo efektivní.

Jeden pěkný odkaz na tyto cviky ve slovenském jazyce je zde: https://www.youtube.com/watch?v=Nmk_ChwGKzc

 • Nejdůležitější při tomto cvičení je naučit se vtahovat svaly pánevního dna do břicha. Tento pohyb svalů je pro okolí neviditelný, nestahujeme svaly hýždí! Při výdechu vtahujeme svaly konečníku a močové trubice do dutiny břišní, jako bychom chtěli přerušit proud moči při močení.
 • druhý velmi důležitý cvik je tzv. most:

Budete-li pravidelně cvičit tyto dva cviky alespoň 2x denně po dobu 10min, výsledek se velmi rychle dostaví. Vřele doporučuji toto cvičení, jelikož mnohým pomohlo a je velmi snadné. Zvládají jej i senioři!!

 

Pomocníkem č.1 bývá

WC židle - je velmi často využívaná v domácnostech především u starších, částečně inkontinentních osob, které nemohou, nestíhají sami dojít na toaletu, či mají potřebu několikrát za noc. Lze ji umístit hned vedle lůžka nemocného, a tak učinit vyprazdňování nesoběstačných osob méně stresující. Můžete tak předejít také možnému pádu slabších osob při chůzi na WC. Existují i pojízdné modely těchto židlí, s kolečkami, které lze využít také k přemístění osoby do koupelny, všechny tyto židle jsou omyvatelné, nemocný se může na nich třeba i sprchovat:

 

Močový katetr (cévka)

 

Může se stát, že Vašeho blízké po hospitalizaci přivezou domů se zavedeným katerem (cévkou) v močovém měchýři. Nemocnice při takovémto propuštění domů zajistí i asistenci a pravidelné kontroly katetru a nemocného agenturou domácí péče. Bude k Vám domů pravidelně dojíždět zdravotní sestra, která bude močový katetr kontrolovat a bude řešit případné problémy s katetrem vzniklé.

Katetr se používá k odvádění moče do sběrného sáčku. Permanentní katertr se závádí se nejčastějí při těžkých úrazech, při bezvědomí, při inkontinenci - v prevenci či léčení proleženin, při stavech, kdy je nutno sledovat množství moče za 24h atd..

Část katetru, kterou nevidíme, která je schovaná v dutině břišní, má na svém konci nafukovací balónek, kterým se cévka fixuje v močovém měchýři. Balónek je plněn nejčastěji sterilním fyziologickým roztokem. Vnější (viditelná) část katertu je ukončena dvěma konci. Jeden je napojený na plastový či silikonový sběrný sáček a druhý konec je volný.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Popíši zde pár problémů, které mohou v souvislosti s katetrem nastat a také jejich řešení. Měly by vám pomoci v případě, kdy nebude v dosahu žádný odborník, který by poradil, či problém vyřešil.

 • Mírné, znatelné krvácení v moči - může vzniknout při manipulaci s nemocným, (otáčení na lůžku, koupání, cvičení). Při těchto úkonech mohlo dojít k nechtěnému zatažení za katetr a tak i podráždění močové trubice. Krvácení je drobné, moč v hadičce a sběrném sáčku je mírně zabarvená do růžova. Tento stav není život ohrožující, doporučuje se moč. vypustit, zapsat si její množství a sledovat novou moč, která by již měla být čistá, bez nežádoucího zabarvení. Pokud krvácení pokračuje či se zhoršuje, je nutno kontaktovat lékaře. (POZOR: Od některých výrobců jsou sběrné sáčky nekvalitní a mohou při delším používání vypouštět fialové zabarvení, proto je vhodné při podezřelém zabarvení sběrný sáček vyměnit  za nový!)
 • Nemocný nemočí, ve sběrném sáčku nepřibývá žádná moč - nejprve je nutné zhodnotit, zda nemocný dostatečně pije tekutiny. Kolik za danou dobu sledování močení vypil tekutin, zda nemá např. horečnaté onemocnění, kdy se výrazně potí. Pokud nemocný pil málo, či se výrazně potí, postačí nemocného pouze zavodnit, moč pak pomalu začne přibývat. Pokud nemocný pije dostatečně a již několik hodin nemočí, udává bolest v podbřišku, je neklidný, nebo má napjatý, tvrdý podbřišek, (moč obtéká kolem katetru, tedy nemocný je pomočený) kontaktujte lékaře! Zavedený močový katetr se mohl ucpat.

 

Výpust sáčku s posuvným kolíčkem: