Hygienická péče

je velmi důležitá pro fyzickou i psychickou stránku člověka. U imobilních (nepohyblivých) nemocných jí předcházíme kožním defektům, které se vlivem nečistoty kůže mohou snadno vytvořit. Nejčastěji to jsou dekubity (proleženiny) nebo intertrigo (opruzeniny). Až na vyjímky, každý nemocný ocení sprchu či koupel. Po sprše všichni mluvíme o "znovuzrození" dobře po ní spíme, i pracujeme, jsme lépe naladěni. Je žádoucí neponechávat nemocného v nečistotě dlouho, zbavovat jej zápachu a potu.

 

Montáž madel v koupelně pro nesoběstačnou, obtížně pohyblivou osobu - velmi nápomocná a né příliš nákladná :

 

Hygiena u nemocných částečně pohyblivých

Nemocní, kteří mají například "pouze" potíže s chůzí, samostaně, aktivně (bez opory zad) sedí, mají zdravé, pohyblivé ruce, by měli hygienu vykonávat s Vaší dopomocí. To znamená, že je necháme samostatně vykonat všechny úkony, které zvládnou. Poté pomáháme jen s tím, co jim činí potíže. Je to velice důležité z hlediska jejich rehabilitace, jejich pozdější samostatnosti a také jejich sebehodnocení či sebevědomí.

Pokud má Váš blízký částečně zachovanou hybnost, je vždy lepší i příjemnější, jej vykoupat ve sprše. Bude pak fyzicky náročné jej přemístit do sprchy. U nemocných s chronickým postižením hybnosti, by měla být koupelna vybavena pevnými držadly a madly. Nemocný Vám bude tak více pomáhat v přemísťování a bude také nižší riziko jeho pádu. Ve sprchovém koutě či vaně by měl mít nemocný omyvatelnou židli (na které bude při koupeli sedět) a protiskluzovou podložku. Připravíme nemocnému veškeré mycí pomůcky na dosah, teplé a čisté obelečení po sprchování, (popř. i plenkové kalhotky), nastavíme příjemnou teplotu vody a asistujeme při jeho hygieně.

Né vždy se nám ale podaří blízkého dostat do koupelny. Některé dny může být nemocný (nebo Vy sami) slabý, unavený, ať už např. z obyčejné virózy nebo jiných důvodů. Můžeme tedy provést jednoduchou hygienu na lůžku nemocného. Pokud nemocný leží na voděodolné, omyvatelné matraci, může ležet pouze na prostěradle. Pokud však matrace není omyvatelná, zabráníme jejímu namočení tím, že použijeme silnější igelit, či gumovku, kterou pod nemocného a prostěradlo podsuneme. Připravíme nemocnému na stoleček v jeho blízkosti nádobu s teplou vodou, hygienické pomůcky, čisté oblečení případně i povlečení, pomůžeme nemocnému do sedu, či polosedu, svlečeme svršky a hygiena může začít. Je vhodné, obzvláště v létě, po koupeli namazat místa tzv. "vlhké zapářky" (oblast třísel, genitálu, podpaží, pod prsy, oblast krku) mastí či krémem proti opruzeninám, jsou to stejné krémy, které se používají u malých dětí.

 

 

VIDEO ukázka - postup při výměně ložního prádla nemocného:  http://youtu.be/TC0yNLtG5ro

 

 

Hygiena u nemocných nepohyblivých

Bohužel, často míváme v péči své blízké, kteří jsou zcela nepohybliví (imobilní). Nezvládnou se posadit, nejsou schopni samostaného, aktivního sedu (bez opory zad), mohou mít např. pohyblivou jen ruku, nohu, či být zcela bezvládní. I v takových případech zachováváme pravidlo: "zapojit nemocného co nejvíce do péče o sebe". Tzn. že pokud má nemocný pohyblivou byť jen jednu ruku, může si při hygieně alespoň sám omýt obličej žíňkou, může nám pomoci při otáčení na bok tím, že se zdravou rukou přítáhne, přidrží atd. Samozřejmě jej necháme udělat jen to co zvládne. Velká část práce zůstává na nás.

Pokud v takových případech nemáme doma na pomoc alespoň 2 silné osoby, či speciální koupací lůžko s přesouvací podložkou, je téměř nemožné,  dostat zcela imobilního nemocného do sprchy. Musíme tedy provést hygienu nemocného na lůžku. Doporučuji před mytím odstranit z postele polštář,  přikrývku, ponechat pouze prostěradlo, zamezíte tak jejich zmáčení. Pokud nemocný leží na voděodolné, omyvatelné matraci, ponechané prostěradlo postačí. Pokud však matrace není omyvatelná, zabráníme jejímu namočení tím, že použijeme silnější igelit, či nepromokavou podložku, kterou pod nemocného a staré prostěradlo podsuneme. Připravíme si nádobu s teplou vodou, hygienické pomůcky, ručník, osušku, čisté oblečení a povlečení. Je vhodné po svlečení šatů nemocného, přikrýt polovinu těla ( tu, kterou zrovna neomýváme) osuškou, pro zmírnění studu nemocného a pro jeho lepší tepelný komfort.

 Po koupeli promažte místa tzv. "vlhké zapářky" (oblast třísel, genitálu, podpaží, pod prsy, oblast krku) mastí či krémem proti opruzeninám, jsou to stejné krémy, které se používají u malých dětí. Dále také nezapomeneme očistit ústa, buďto klasickým kartáčkem a zubní pastou, je-li nemocný schopen si vypláchnout ústa, anebo kouskem gázy či tampónu namočeném v boraxglycerínu (zakoupíte v lékárně). U nemocných, u kterých hrozí při čištění úst pokousání, spolknutí či vdechnutí gázy, použijte k uchopení gázy pinzetu.

 

Boraxglycerin či speciální citrónové štětičky k hygieně dutiny ústní - brání vysychání a infekcím v ústech:

 

U nemocných, u kterých hrozí při čištění úst pokousání, spolknutí či vdechnutí gázy, použijte při práci pinzetu:

 

Přístroje a pomůcky pro nemocné

Existuje mnoho firem prodávajících výborné zdravotnické pomůcky a přístroje. V jejich sortimentu najdete koupací lůžka, různé sedátka do vany, zvedáky, sprchový WC vozík atd. Tyto pomocné přístroje nemusíte kupovat. Většinou jsou částečně či zcela hrazené pojišťovnou nemocného. Vše závisí na druhu a míře postižení nemocného. Některé můžete snadno získat na předpis u praktického lékaře, u jiných musíte požádat o předpis specialistu, který měl Vašeho blízkého během hospitalizace v péči. Většinou to je neurolog, ortoped, chirurg... Ochotný lékař vyplní žádost o schválení pomůcky na pojišťovnu. Čekací doba bývá z pravidla kolem 1 měsíce, ale setkala jsem se i s lidmi, kterým např. polohovací postel byla doručena do 10 dnů.

Půjčovny zdravotních pomůcek Vaši situaci mohou zachránit, pokud pomůcky potřebujete ihned a nechcete čekat týdny na schválení. Ovšem jste-li movití, samozřejmě můžete vše zakoupit...

 

WC židle je velmi často využívaná v domácnostech především u starších, částečně inkontinentních osob, které nemohou, nestíhají sami dojít na toaletu, či mají potřebu několikrát za noc. Lze ji umístit hned vedle lůžka nemocného, a tak učinit vyprazdňování nesoběstačných osob méně stresující. Můžete tak předejít také možnému pádu slabších osob při chůzi na WC. Existují i pojízdné modely těchto židlí, s kolečkami, které lze využít také k přemístění osoby do koupelny, všechny tyto židle jsou omyvatelné, nemocný se může na nich třeba i sprchovat:

 

 

Příslušenství koupacího lůžka, které se rozprosrostře na postel nemocného:

 

 

 

Dlouhá sprchovací hadice:

Celé koupací lůžko se dá jednoduše sbalit do kbelíku:

 

 

Jiný model koupacího lůžka:

 

 

Přístroj k přesunu nepohyblivé osoby:

 

 

Omyvatelné sedátko do vany: